Select the search type
  • Site
  • Web
Search

Schedule

Barnadown Showjumping, RDS Pony, YR & COH Qualifier

Show
RDS Qualifier

Barnadown Upper
Barnadown Stud
Gorey, Y25 W8 N 0, Wexford
Leinster


Saturday 30 April 2016 138 A TRI RDS Qualifier
Pony Competition
Pony Height: 138cms
Fence Height: 120cms


Total Number of Entries: 67
Start
Position
Start
Time
Rider YRJUCOH Animal Year of
Birth
YO Color Gender Owner Sire Dam Sire
of Dam
Breeder
1 Yiayan Evans (U) (JU/YR) Lynncot Montana 2004 Skewbald Gelding Marsh Kyfe Equestrian Centre
2 Kate Rohan (L) (JU/YR) Thomastown Quest 2007 Chestnut Gelding Helen Boyce
3 Leah Stack (L) (JU/YR) Amber Leaf 2005 Grey Gelding Gemma Stack
4 Victoria Thompson (U) (JU/YR) Triple Treat 2006 Skewbald Gelding Colin Thompson
5 Sarah Fitzgerald (M) (JU/YR) Future Memories 2004 Bay Mare Martin & Tracy Kelly Kilmurray High Flyer
6 Kathryn Morton [AA] (U) (YR) Tynan Espresso 2005 Chestnut Mare Glenda McBride
7 Robbie Coote (M) (YR) Strandfield Ruby 2005 Bay Mare Annettee Fitzgerald
8 Theo Van Cauwenberge (L) (YR) Quantum Midnight Gypsy 2003 Bay Gelding Fiona Kelly
9 Ashley Dunne (L) (JU/YR) Boten Anna 2007 Bay Mare Victoria Clarke
10 Trudie Hermione McCoosh (U) (YR) Lily Clover 2007 Chestnut Mare Alan Ivan Mccoosh Moores Clover Ballyforan Kit
11 Dan Geaney (M) (YR) Ardataggle Lady 2006 Grey Mare Patrick Davern
12 Niamh McEvoy (U) (JU/YR) Glenford Clausa (CPBS) 2008 Bay Mare Katheryne McCracken Silver Shadow Glenford Little Lady Ardravinna Andy
13 Anabelle Heffron (U) (JU/YR) Double Trouble Boy 2000 Dun Gelding Heffron Equine LTD
14 Roisin O Sullivan (L) (JU/YR) Triplicate 2006 Bay Mare Archived_Animals Archived_Animals
15 John McEntee (U) (JU/YR) Hubba Bubba 2004 Grey Mare Louise McEntee
16 Sinead Sweeney (C) (JU/YR) Sakama Chezni 1999 Chestnut Gelding Bob Sweeney
17 Aaron Killoran (C) (JU/YR) Flyover Girl 2005 Black Mare Josephine Killoran
18 Ava Shortall (C) (JU/YR) Dizzy Rascal 2007 Grey Mare Jane Russell Builders Delight Donagh Risk
19 David Ryan (M) (YR) Buchaill Beag 2008 Grey Gelding John Ryan
20 Chloe Fagan (L) (YR) Simply The Best Tyson 2006 Bay Gelding Robert Fagan
21 Ruari Clarke (U) (YR) Gaulstown Lady Bishop 1999 Bay Mare Cali O'donnell
22 Katie Power (M) (JU/YR) Bear Me In Mind 2001 Bay Gelding Powers Equine
23 Conor Campion (L) (YR) Le Puy en Velay 2008 Bay Gelding Victoria Clarke Moores Clover Lara Croft
24 Amy Reape (C) (JU/YR) Youghal Paddy 2009 Bay Gelding Coolmore Showjumping
25 Ciara Fives (M) (JU/YR) Eye Wonder 2001 Piebald Gelding Seamus Fives
26 Max Foley (L) (JU/YR) Mayfly Green Peter 2007 Bay Gelding Foleys Ponys Ballinaboy Tom Mayfly Brigitte Templebready Fear Buy
27 Molly Hughes Bravo (L) (YR) Blessington Willfly 2007 Chestnut Mare Denise O brien Moores Clover Mayfly Black Zula Ashfield Miller
28 Amy-Leigh McCauley (U) (JU/YR) Sunny (HPA) 2004 Roan Gelding Shane McCauley
29 J Naughton (C) (YR) My Emerald Star 2008 Bay Mare Riona Finn Rathcoona Cove Dereen Bob
30 Ciaran Byrne (L) (YR) Ruthstown Trooper 2001 Palomino Gelding Kate Thurston
31 Robyn Moran (M) (YR) Western Oreo 2007 Palomino Gelding Joe McMahon
32 Lucy Shanahan (M) (YR) Creative Dancer 1993 Bay Mare Sandra Duffy
33 Seamus Hughes Kennedy (L) (YR) Lisboy Latte 2009 Bay Gelding Joseph Sharky
34 Tom Wachman (M) (JU/YR) Fountain Ranger 1995 Brown Gelding Coolmore Showjumping
35 John Gallagher (M) (YR) Boom Time 2004 Appaloosa Gelding Liz Hughes Brennan Annaghmore Boomerang Blossom Hill Donnand
36 Jamie Hockley (U) (YR) Ruby Brown 2010 Brown Mare Jim Derwin
37 Caragh Charlton (L) (JU/YR) Woodfield Superstar 1999 Bay Gelding Jayne Doherty
38 Robin Carey (L) (JU/YR) Woodside Golden Sol 2003 Dun Mare Kieran Carey Solario Golden Woodside
39 Chloe Joyce (M) (YR) Cookies N Cream 2002 Roan Mare Mary Power
40 Dan Geaney (M) (YR) County Express 2003 Grey Gelding Donal Geaney
41 Ciaran Nallon (C) (YR) Never Last Spartacus 2007 Bay Gelding Jeremy Sweetnam
42 Aidan Kavanagh (L) (YR) Ballinamurra Lighting Fire 2003 Bay Gelding Aidan Kavanagh
43 Mark O Brien (M) (YR) Bart Boy 2005 Grey Gelding Desmond O'Brien
44 Seamus Hennessy (M) (JU/YR) Ballylinn Champ 2003 Grey Gelding Lorcan Hennessy
45 Lewis Trenier (U) (JU/YR) My Diamond 2009 Piebald Mare Esther Trenier
46 Erin Crawford (U) (JU/YR) Claggan Supreme 1999 Bay Mare Sparkling Equine
47 Max Wachman (M) (JU/YR) Scarletts Billy The Kid 2000 Black Gelding Kate Wachman
48 Patrick Kavanagh (L) (YR) Woodfield Rain 2001 Skewbald Mare Aidan Kavanagh
49 Aoibhin Lowry (C) (JU/YR) Drumlin Lady 2008 Grey Mare Karen Mc Fadden Gurteen Lad Doolin Breeze Ashfield Storm Cloud
50 Cornelius Brennan (L) (JU/YR) Coomlogane Kojak 2002 Bay Gelding Mark Cadam
51 Darragh Sharkey (C) (JU/YR) NYE The Apache 2003 Black Gelding Michaela Mulcahy Hywi The Colonel Somerford Rebecca Synod Rascal
52 Donal O' connor (U) (JU/YR) Mr Dougherty 2000 Bay Gelding Liam Filan
53 Oscar Bourke Mullaney (L) (YR) Dunlewey Redshank 2008 Bay Gelding Dale Adams Ashfield Plover Dunlewey Raffaella Milford Siskin
54 Orla Duffy (C) (JU/YR) Trendy Little Captain 2007 Black Gelding Anita Duffy Captain Clover Glencullen Cinders
55 Ciara Fives (M) (JU/YR) Castlequarter Bullet Proof 2006 Bay Gelding Marie Mc Cartan
56 Molly Hughes Bravo (L) (YR) Leiter Ben 2005 Bay Gelding Fiona Boland
57 Max Foley (L) (JU/YR) Sandy (W) 2007 Grey Gelding Julie Roche
58 Chloe Fagan (L) (YR) Good Night Out 2005 Chestnut Mare Sandra Duffy All Smoke Newtown Little Cherry Harlaw Lucky Strike
59 Ruari Clarke (U) (YR) Mulvin Rollover 2006 Grey Gelding Brendan Lawlor
60 Katie Power (M) (JU/YR) Trendy Royale 1991 Chestnut Gelding Edna Gamble
61 Lucy Shanahan (M) (YR) Pidget 2005 Brown Mare Sandra Duffy
62 Robyn Moran (M) (YR) Western Toby 1998 Chestnut Gelding Jerome Foley
63 Ciaran Byrne (L) (YR) Cuffesgrange Boomerang 2007 Bay Mare Jolyn Byrne Annaghmore Boomerang Cuffesgrange Vamara Courage II
64 J Naughton (C) (YR) Latoons Full Back 2009 Bay Gelding Brian Sheehan sweetwall captain courageous lissyegan pride moores clover
65 Seamus Hughes Kennedy (L) (YR) Coppenagh Celtic Rebel 2009 Dun Gelding Andrew Fleming
66 Amy Reape (C) (JU/YR) Seapatrick Total Eclipse 2002 Bay Gelding Colm Mcgrath
67 Dan Geaney (M) (YR) Attyrory Strawberry Kate 2008 Skewbald Mare Donal Geaney